A Memento Park a hétköznapi ember tragédiájáról szól, ahogyan Szilágyi Erzsébet Gúzsba kötött lélek kiállítása is.
A Memento Park – Szoborpark brutalista stílusú beton emelvénye, a Sztálin-dísztribün tematikus művészeti kiállításoknak is teret ad. 2024-ben nyitottuk Szilágyi Erzsébet Gúzsba kötött lélek című tárlatát, amely a művész saját élményeinek feldolgozásából született, fő témája a nők elleni erőszak. A Műtárgyak Éjszakája Fesztivál alkalmából a művész, Szilágyi Erzsébet, Kovács Petra, a Fogvatartottak és Családtagjaik Csoport munkatársa, és Holp Judit, a kiállítás kurátora közös tárlatvezetésre invitálják a Memento Parkba érkezőket.
Szilágyi Erzsébet képzőművész gigantikus koromfekete leplein a fizikai és lelki bántalmazás lélekbe vésődött stigmái jelennek meg. A kiállítás anyaga több módon is kapcsolódik a Memento Parkban megidézett korszakhoz. Megidézi a háborúk végét jelentő, a győztes által elkövetett erőszakos cselekményeket, a diktatúrákban jellemző szükségszerű kiszolgáltatottság érzését, de ezeken túlnő, továbbmegy, és az elkerülhetetlen áldozatszerepek mindenkori fájdalmát eleveníti meg a saját testének lenyomatára hurkolt vörös cérnával.
A művész, szakember és kurátor beszélget egymással és a résztvevőkkel Sztálin csizmái árnyékában, a témához illeszkedő rövid művészeti performanszokkal, felolvasásokkal elegyítve.
Programot tartja: Szilágyi Erzsébet képzőművész, Holp Judit kurátor, Kovács Petra
Időtartam: 90 perc
Max. létszám: 25 fő